Masterklas predavanje drugog dana "Razmene" (Foto: Tamara Bogunović)
Među svim umetnostima, film je najsavršenija vizuelna umetnost čovečanstva. Bar je tako rekao reditelj Želimir Žilnik posetiocima njegovog masterklasa drugog dana festivala kratkometražnog filma „Razmena”. U subotu od 12 časova ljubitelji filma su imali priliku da razgovaraju sa legendarnim i nagrađivanim rediteljem i scenaristom. A onda zajedno s njim odgledali su i jedan kratkometražni dokumentarni film sa ovog festivala.
Gospodin Žilnik podelio je sa okupljenima svoje iskustvo u filmskoj industriji. Od svojih početaka – opisujući društveno-politički kontekst Jugoslavije 50-ih pa kasnije – Žilnik je bio povezan sa filmom. Na malom ekranu gledao je prve kaubojske filmove. „Nama klincima, ekran je bio prozor u svet“, istakao je reditelj.
„Značilo mi je da čujem kako je on počeo, kako je ušao u sve bez previše planiranja. Nešto ga je povuklo jednostavno da se bavi time“, navodi Miljana, studentkinja Akademije umetnosti.

Kao mladić redovno je bio u kino klubu gde su se okupljali ljubitelji filma. Tada ni mogućnosti filma nisu bile kao danas. Postojale su dve Arifleks kamere koje su snimale filmske žurnale i Tita. I sama montaža je trajala neuporedivo duže u odnosu na danas, zapravo je kao fijaker i avion, kako kaže reditelj.
Odgledavši jedan kratak isečak iz njegovog kratkog filma Lipanjska gibanja, sa studentima je razgovarao i o procesu nastanka istog i objasnio detalje.
Studenti su imali i priliku da film „Nisam sam“ svojih kolega sa Akademije upravo reditelj Žilnik pogleda sa njima, a onda i da im kaže svoje mišljenje i udeli savet.

„On je za naš dokumentarni film bio inspiracija jer je i on snimao studentski protest i pokret u svoje vreme. On se u svojoj mladosti sam bavio cenzurom pa je i to između ostalog razlog zašto smo ga pozvali”, navela je Miljana.
Nakon odlaska reditelja, projekcija dokumentarnih filmova se nastavila u istim prostorijama u Kosovskoj 33. Na projekciji smo videli filmove koji su doneli na platno životopise ljudi iz svakodnevnog života kroz prizmu njihovih iskustava, razvoja, uspona i padova – kulinarske šefice ili bake u Kini ili ratnih volontera u Arcahu. Prikazali su i kakav značaj ima društveni angažman kroz fondaciju Jamal i pozorište U.
A uveče, u poznatoj hali Radničkog doma od 21 čas nastavljene su projekcije animiranih a zatim igranih filmova od 22.30. Publika je mogla da vidi nešto veću upotrebu 3D animacija nego prvog dana. Pomoću njih, animirani filmovi su prikazali posledice tehnologije ili neki distopijski svet. Sa druge strane, igrani filmovi su se bavili pitanjem očuvanja tradicije, jezika i običaja.
Poslednjeg dana festivala očekuje nas još jedan master klas sa Goranom Filipašom u Kosovskoj ulici. Zatim se vraćamo odakle smo počeli prvog dana Razmene – u Radnički dom, gde će se ceo festivalski krug zatvoriti. Poslednje projekcije, a potom dodele nagrada održaće se upravo od 22 časa na istom mestu.

