Beogradski alternativni rok bend Šajzerbiterlemon objavio je novi singl “Mrtav čovek”, čime je zvanično započeo novo poglavlje nakon četiri godine od izlaska albuma “Na dugačkim poljima”. Pesma je objavljena kao zajedničko izdanje izdavačkih kuća Geenger Records i Pop Depresija, a prati je i upečatljiv video spot.
“Mrtav čovek” predstavlja prvi u nizu koraka ka trećem studijskom albumu benda. Nakon intenzivnog koncertnog perioda i učešća na kompilaciji “Hali Gali #2”, članovi grupe su tokom prethodnog perioda bili usmereni i na društveni angažman, da bi se potom vratili stvaranju nove muzike. Frontmen Jovan Sibinović ističe da je upravo iz tog perioda nastala energija koja je dovela do novih pesama i odluke da bend ponovo aktivno uđe u studio i na koncertne bine.

Muzički, “Mrtav čovek” donosi sve ono po čemu je Šajzerbiterlemon prepoznatljiv – snažne gitarske zidove zvuka, nervoznu ritam sekciju i emotivno nabijenu interpretaciju. Pesma funkcioniše kao autentični krik otpora i suočavanja sa stvarnošću, a prati je jednako intenzivan video spot koji dodatno naglašava atmosferu kompozicije.
Šajzerbiterlemon već gotovo deceniju zauzima posebno mesto na regionalnoj alternativnoj sceni. Bend čine Jovan Sibinović, Ana Đurović, Konstantin Janković i Marko Obradović, a iza sebe imaju EP “Šajzerbiterlemon” (2017) i dva studijska albuma – “Iza naših zidova” (2019) i “Na dugačkim poljima” (2022).
Njihov spoj post-punka, alternativnog roka i emotivno angažovanih tekstova doneo im je status jednog od najznačajnijih bendova aktuelne generacije savremene beogradske indie scene.
Objavljivanjem singla “Mrtav čovek”, Šajzerbiterlemon najavljuje povratak koncertnim aktivnostima i početak kampanje za treći album, čije se objavljivanje očekuje tokom narednog perioda.

