DLM u Fabrici, Novi Sad, jun 2026. (Foto: Dragan Milanović)
Dok se prašina nakon nastupa Dece Loših Muzičara (DLM) u SKCNS Fabrici još uvek sleže, donosimo vam ekskluzivni izveštaj sa lica mesta, praćen razgovorom sa Zoranom Živkovićem – Žikom, basistom, suosnivačem i jednim od dvojice preostalih originalnih članova ovog kultnog sastava.
Prijatna noć u Fabrici donela je sve ono što se od DLM-a i očekuje: sirovu energiju, prepoznatljive masne bas deonice i fank-rok ritam koji svakoga pokreće. Ipak, sam početak koncerta doneo je standardnu novosadsku atmosferu. Publika, koju su činile gotovo sve generacije, u prve dve-tri pesme ušla je rezervisano, opipavajući puls sa bine, dok su se i sami muzičari navikavali na specifičnu akustiku prostora.
Međutim, DLM nije bend koji se predaje. Kako je koncert odmicao, a prepoznatljivi duvački rifovi i Žikina bas mašinerija sa jedne strane bine, Lakijeva gitara sa druge, iz sredine Šonetov glas i Mikac iz pozadine za bubnjevima, počeli da “pucaju” direktno u glavu, grudi i noge. Fabrika se od tolike količine energije transformisala i od laganog njihanja u polumraku, došlo se do potpunog razigravanja i masovnog pevanja tekstova, bar onih poznatih sa prethodnih albuma. A njih ima zaista mnogo, jer je gotovo svaka pesma ovog sjajnog benda veliki hit. Spontanost benda, koja se često graniči sa čistim muzičkim incidentom, pokazala se kao njihov najveći adut. Do kraja večeri, Fabrika je disala kao jedno, ostavljajući utisak da niko iz kluba nije izašao ravnodušan, a ni suv.

“Mi smo bend koji živi od spontanosti, a ne od pritiska i ugovora”
Hrapavih glasova, odmah nakon silaska sa bine, seli smo sa Žikom u bekstejdžu Fabrike da saberemo utiske i protresemo priču o novom albumu, izolaciji i saradnji sa Rambom Amadeusom.
Domus Radio: Žiko, kakav je tvoj utisak? Na početku mi se činilo da se publika nije odmah otkravila, ali posle je sve došlo na svoje mesto?
Žika: Znaš šta, ja sam tek negde na pola koncerta podigao pogled da vidim šta se zapravo dešava (smeh). Video sam, naravno, onim perifernim vidom da tu ima ljudi, da se u početku malo njišu, ali posle se, naravno, sve razigralo. To se često dešava, dok se ljudi ne naviknu na zvuk, a iskreno, i mi se uvek navikavamo na zvuk gde god da dođemo. Uvek je to malo drugačije. Mi nismo onaj tip napetog, tip-top spremnog benda kod kojeg sve odmah pukne “vau”. Mi se malo spontanije ponašamo na bini, takvi su uslovi, ali takav nam je i muzički izraz. Nismo pretenciozni, nismo previše obavezni, ali na kraju bude zaista moćno. Lepo je bilo, stvarno. Čak sam i ja podlegao toj atmosferi.
Domus Radio: U poslednje vreme vas u Novom Sadu viđamo relativno često. Sećamo se i specijalne svirke na Kampusu u oktobru/novembru prošle godine. Promovišete aktuelni album koji je izašao pre otprilike godinu dana?
Žika: Pa ne mogu baš da se pohvalim da smo mi neki opasni promoteri (smeh). Ali dobro, promovišemo ga svirkama kad god imamo priliku. Otvaramo neke nove pesme na koncertima, trudimo se da ne ugnjavimo ljude i da im ne damo previše informacija odjednom. Ta ploča nije za jedno slušanje, tek uživo ona ostavlja pravi utisak. Doziramo je malo po malo. Ranije nisam ni razmišljao o tome da će nam biti komplikovano da napravimo set-listu, ali sada stvarno imamo ogroman repertoar. Mi nismo promovisali ni onaj treći album kako treba, a kamoli ovaj četvrti.

Domus Radio: Kada uporediš rad na ovom poslednjem albumu sa vašim počecima, prva dva albuma su izbačena u relativno kratkom roku, a onda su usledile velike pauze. Šta se promenilo?
Žika: Mi jednostavno nismo ažuran bend. Nismo vezani nikakvim ugovorima i pritiscima da nešto moramo. A pored toga, desilo se i mnogo nesrećnih okolnosti. Tokom stvaranja ovog albuma menjali smo gitariste, deo materijala smo snimali u Novom Sadu, a onda nas je presekla i korona. Od trenutka kada smo mi to snimili, pa dok smo uradili miks tokom korone i stigli do samog izdavanja, prošlo je sigurno jedno pet godina. To zvuči neverovatno, normalan čovek bi verovatno odustao. Ali mi smo bend koji dugo traje, uporni smo i ne odustajemo lako.
Domus Radio: Kako je izolacija i cela ta situacija oko korone uticala na sam proces?
Žika: Bilo je jako nezgodno jer smo miks prepustili Đorđu Petroviću, jednom izuzetnom, vremešnom gospodinu. Bilo je teško da se u to vreme viđamo, da budemo zajedno u studiju zbog virusa, a postojao je i onaj veliki strah i panika kod svih. Na kraju se sve svelo na to da on uradi miks, pa se mi dopisujemo, menjamo… To je trajalo i trajalo. Dok je sve to leglo, dok smo se navikli jedni na druge i sredili utiske, prošle su godine. Muzika je takva, proizašla je iz onoga što smo stvarno odsvirali u tom studiju.
Domus Radio: Na albumu se oseti i ta neka specifična produkcijska crta, a znamo da vam je pomogao i Rambo Amadeus?
Žika: Jeste, moram javno da se zahvalim Rambu. On nam je na ovom albumu jako puno pomogao. Ustupio nam je svoj studio za sam kraj, za finiš, za vokale koje smo radili i još neke gitare i sitnice koje smo sređivali. Tamo je bilo baš uživanje raditi, osećali smo se fenomenalno. Rambo je navratio par puta, malo smo se i družili, i sve je ispalo kako treba. Mi inače sarađujemo još od devedesetih, tako da je ovo bio prirodan nastavak te priče.

Domus Radio: Pored Ramba, na ovom koncertu u Novom Sadu predstavili ste i novu, izuzetno mladu duvačku sekciju. Gde ste ih pronašli? Čuli smo ih pre mesec dana i u Požarevcu na Majskoj gitarijadi i zvuče fantastično.
Žika: Da, u jednom trenutku, pošto su naši stari duvači postali previše zauzeti i poslovno odsutni, morali smo da presečemo. Hteli smo da pozovemo ljude koji stalno mogu da budu tu sa nama, da vežbaju i sviraju. I tako su došla dva mlada momka, Jakov i Miloš. Sjajni su, stvarno. Uneli su neku potpuno novu, čistu energiju. Mi nismo bili tako dobri kada smo bili mladi, veruj mi (smeh). Oni sviraju čistog srca, puni su entuzijazma i to se odmah prepozna na bini. Mislim da su oni fantastično osveženje za DLM.
Domus Radio: Hvala ti na ovom razgovoru, Žiko, i vidimo se ponovo na talasima Domus Radija, nadamo se sledeći put sa malo manje promuklim glasovima!
Žika: Hvala i tebi! Domus Radio od nedavno postoji, tek ćemo da razgovaramo. Super zvučite, samo napred!
Ovaj intervju sa Žikom iz DLM-a premijerno možete poslušati večeras, 7. juna, od 19 sati na Domus Radiju, u specijalnom terminu koji najavljuje veliki povratak kultne autorske emisije “Domus (domaća muzička scena)”!
Nakon pune dve godine pauze, emisija koja je od davne 1994. godine na različitim radio stanicama i u različitim gradovima doživela čak 442 izdanja, konačno se vraća kući. Zvanični povratak u etar i početak nove ere zakazan je za sledeću nedelju, 14. jun, u njenom tradicionalnom i prepoznatljivom terminu – nedeljom od 19 do 21h, ali ovog puta ekskluzivno na talasima istoimenog Domus Radija.
Budite večeras uz nas i osetite delić onoga što vas očekuje već od sledeće sedmice!

